آرت اکسپو ها مجموعه هایی هستند که در همه جای دنیا رواج دارند و اغلب با حمایت دولت ها و وزارت خانه های مربوط به امور فرهنگی ایجاد می شوند، وظیفه آنها ارائه آثار هنرمندان داخلی به کشور های دیگر است و در این بین یکی از مشهور ترین این اکسپو ها توسط گروهی در آمریکا شروع شده که با نام SNAC اسنک یا Social Networking Art Competition شناخته شده اند، این اسنک پیش از ایران در روسیه، چین، فرانسه و اکراین برگزار شده بود.

اما در این مورد خاص برای ایران اولین باری بود که این مهم اتفاق می افتاد بنابراین باید از ابتدای امر به شکلی کاربران هنر و در کنار آنها هنرمندان را به سرعت از این رویداد با خبر کرد. بنابراین با هماهنگی با اسنک قرار بر این شده که برای دوره اول به جز 30 اثر هنری که از طرف داوران انتخاب می شدند، 30 اثر نیز از بین هنرمندان آماتور ایرانی با رای گیری مردمی انتخاب شود. پس صفحه ای در فیس بوک برای این مجموعه تشکیل شد که به نام فارسی فراخوان مشهور است و یک فراخوان برای همه هنرمندان ارسال شد تا آثار خود را با موضوع آزاد ارسال کنند، یک نرم افزار ساده نیز برای جمع آوری اطلاعات هنرمندان آماتور تهیه شد، پس از اینکه آثار از سوی مدیران فراخوان بر روی صفحه قرار می گرفت جمله ای مبنی بر اینکه با لایک و شیر کردن خود از این هنرمند آماتور حمایت کنید در پایین هر کار قرار می گرفت و توضیح داده می شد 30 اثری که بیشترین لایک را داشته باشند به عنوان منتخبین مردمی در کنار آثار منتخبین داوری در گالری های آمریکا و ایران به نمایش در خواهند آمد.

این کار باعث شد همه هنرمندان از دوستان و آشنایان خود تقاضا کنند از آثار آنها حمایت کنند، برای همین ظرف مدت کوتاهی کاربران این صفحه به تعداد 30.000 نفر رسید که از مجموع روسیه و اکراین بیشتر بودند.

این پیشنهاد خود یک راهکار برای مارکتینگ این مجموعه بود که علاوه بر جذب مخاطب خاص به معرفی هنرمندان آماتور نیز پرداخت. بسیار مهم بود که کاربرد شبکه های اجتماعی در این بخش مشهود باشند زیرا خود اسنک بر پایه شبکه های اجتماعی کار می کند و برای همین یک قطعه برنامه کوچک نیز برای فیس بوک آرت اکسپو طراحی شد تا آثار منتخب را به شکلی زیباتر از روند عادی فیس بوک نمایش دهد

این فراخوان به مدت 3سال در ایران فعالیت داشت و هر سال موفق تر از سال قبل بود با اینکه تنها سال اول منتخب مردمی جذب کرد، اما سال گذشته به دلیل مشکلات داخلی از ادامه فعالیت منع شد

آدرس فیس بوک : https://www.facebook.com/Modern.Painters.Contest

آدرس وب سایت (تعطیل شده است) : www.artexpotehran.com

Related Works